Пошук
Епістолярій [17]
Листи до друзів, батьків
Наукові статті [12]
Статті Олега Ольжича
Твори [144]
Найкраща збірка Олега Ольжича
Всього відповідей: 99
Приймаються закази на написання рефератів, курсових робіт, дипломів і т.д. на теми, що стосуються письменників Празької школи.
tora1616@gmail.com




Олег Ольжич

Каталог статей


Головна » Статті » Творча спадщина » Епістолярій

Лисенко Н. Листи О.Ольжича Спроба коментаря

СПРОБА КОМЕНТАРЯ

Лише нещодавно стараннями М.Х.Коцюбинської в Україну було передано архів О.Олеся, який довгі роки зберігався і переховувався за кордоном. Серед цікавих і цінних матеріалів архіву на чільному місці — листи О.Ольжича, які дбайливо зберіг батько О.Олесь. Частина цієї епістолярної спадщини О.Ольжича вже відома: в об. О.Ольжич , "Незнаному Воякові" (К., 1994) опубліковано його листи до батьків 20-30-х років. Ми вперше пропо¬нуємо читачам "СіЧ"і епістолярну добірку іншого періоду — років другої світової війни, визвольної боротьби в Україні, а також 30-х років. Листи від 18 травня 1931 р., друковані у зб. "Незнаному Воякові" , подаємо і тут, бо саме в них постає в усій повноті й багатогранності талановита особистість О.Ольжича.
Робимо спробу коментаря, свідомі того, що сьогодні, пояснити всі подані в листах імена, постаті дуже важко. Довгі роки була відсутня інформація про життя українців-емігрантів за кордоном, отже важко уявити навіть празьке оточення родини Кандиб. Часто зустрічаються тут імена або прізвиська близьких приятелів, сусідів, скорочені прізвища: скажімо, у листі № 7 розшифровуємо одне з таких скорочень, як Терлецький — ця родина згадується в інших листах О.Ольжича цього періоду. В листах 40-х років О.Ольжич, дотримуючись конспірації, вживає підпільні псевда або тільки імена друзів і соратників — усе це ще чекає на розшифрування.
Майже всі листи цього періоду дійшли до нас без конвертів, бо найчастіше передавалися через друзів, кур'єрів ОУН. Тому і датуємо їх часто орієнтовно за змістом листа.
Перечитуючи листи О.Ольжича до батька та матері В.А.Кандиби, перей-маєшся ніжністю й щирістю стосунків між батьками та сином, відчуваєш родинний емоційний "комфорт", що викохав і виплекав О.Ольжича. В листах зустрічаємо інтимні родинні звертання: Олега називали Лелекою, Лелечкою, Лютиком, Люточкою, Бузіком, Бобочкою, Бо, Бобом; батько був Ба, Бубо, Бубонько, Бабо, а до матері син ніжно пригортався іменами Мумо, Мумонько, Мумчик, Мум.
Зберігаючи характерні особливості авторського слововживання, подаємо ли¬сти за сучасним правописом.

Наталка ЛИСЕНКО
Категорія: Епістолярій | Додав: tora1616 (10.08.2011)
Переглядів: 647 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0

Copyright MyCorp © 2024